"כְּבָר" היא סדרת ספרי שירה איכותיים ופורצי דרך הפועלת בעשר השנים האחרונות. עד כה ראו אור 30 ספרים, של משוררות ומשוררים ותיקים כמו גם ספרי ביכורים.

סדרת "כבר" נוסדה כמענה למצב שבו ספרים איכותיים ויוצאי דופן,  פורצי דרכים חדשות בשפה ובפואטיקה של השירה העברית, לא התקבלו לפרסום בהוצאות הגדולות, שהתעניינו בעיקר ספרי שירה הנגישים לכל קורא, מצד אחד. מצד אחר, המשוררים נדרשו לשלם עבור הוצאת ספריהם לאור בהוצאות בינוניות וקטנות.

בעיצה אחת עם ישראל כרמל, המו"ל של הוצאת כרמל ירושלים, יסדנו  ב -2005,  סדרה חדשה, מצומצמת בהיקפה ואיכותית. ההוצאה מימנה שלושה ספרים נבחרים בשנה, שנערכו לאורך זמן ובאופן קפדני. כך ראו אור ספריהם של נתן וסרמן, ויויאן אדן, זהר איתן, צביה ליטבסקי, תמיר להב־רדלמסר, ישראל אלירז, נורית זרחי ויקיר בן־משה, שזכו לביקורות משבחות, לשלל פרסים יוקרתיים ולקהל קוראים מסור. בתום שלוש שנים נפרדנו בידידות ובצער מהוצאת כרמל. ספר נוסף, "אמנות זה" של לאה פילובסקי, ראה אור בהוצאת פרדס.

ב – 2011 נוצר שיתוף פעולה ארוך ופורה עם הוצאת מוסד ביאליק. במהלך השנים האחרונות ראו אור ספריהם של שרון אס, ישראל אלירז, יובל אידו טל, ענת זכריה, בנימין שבילי, ערן ויזל, נורית זרחי, יקיר בן־משה, נמרוד מתן, תהל פרוש, נתן וסרמן, אלכס בן־ארי, רחל פרץ, בתאל קולמן, תמר לוסטר, מיכאל אבשטיין, טוביה ריבנר, זהר איתן, מיה טבת דיין, עמיחי חסון, יונתן סואן, עמרי שרת, שרי שביט, שי שניידר-אילת, לאה פילובסקי, וענבל קליינר. ארבעים ספרים נדפסו בסדרה עד כה.
בקרוב יראו אור יראו אור ספריהם של עדנה גורני, עמיחי חסון ובן ציון גולדשטיין. ששה ספרים נוספים, המיועדים לשנים הקרובות, נמצאים בתהליכי עריכה.

מייסדת ועורכת הסדרה: ליאת קפלן. מעצב: תמיר להב־רדלמסר ז"ל. מעמדת ומעצבת הספרים: אילנה לוי-זיידמן.

לרוכשים את ספרי כבר ישירות דרך הוצאת מוסד ביאליק, מוצע מחיר מיוחד ומשלוח עד הבית. לקנייה

בדצמבר  2014 הסתיימו שלוש שנות עבודה על "זה מכבר", מבחר אנתולוגי מעשרים הספרים הראשונים של "כבר" – כל המשוררות והמשוררים קוראים משיריהם: האלבום כולל ספר שהוא מבחר משירי כל הספרים ובעיקר: תקליטור של כמעט ארבע שעות קריאה – כאשר מלות השירים מופיעות על צג המחשב בזמן הקריאה.

רבים מן הספרים זכו בפרסים הספרותיים החשובים בארץ. למשל: שנתיים של נתן וסרמן זכה בפרס עמיחי, מחברות חורף של ישראל אלירז זכה בפרס ביאליק, תנשום עמוק אתה נרגש של יקיר בן –משה זכה בפרס ראש הממשלה, אמנות זה של לאה פילובסקי זכה בפרס טבע ובפרס דיצני כאחד, האוריום של שרון אס זכה בפרס ביאליק, ספר יסירה של בנימין שבילי זכה בפרס דוליצקי של האוניברסיטה העברית, "כיפה אדומה | רק תני לו אויב" של רחל פרץ זכה בפרס דיצני, נורית זרחי היא כלת פרס לנדאו ועוד.

עשרות כתבי יד נשלחים מדי שנה בבקשה להצטרף לסדרה. כרגע, הסדרה מלאה לשלוש השנים הבאות ואיננו קוראים בינתיים כתבי יד כמועמדים לפרסום.

מייסדת ועורכת הסדרה: ליאת קפלן. מעצב: תמיר להב־רדלמסר.

"כאן מתחברים מובני ה"כבר", הדבר שכבר קרה, הדבר שתיכף יקרה, הקרוב כמו תל-אביב, הרחוק כמו השמים. ובעיקר ה"אם כבר אז כבר": אם כבר "לָשֶׁבֶת לְבַד לְיַד שֻׁלְחָן בְּלַיְלָה", אז כבר "לִרְכֹּב עַל נָמֵר וְלִשְׁאֹל"; ואם כבר להבין ש"אֲנִי שֶׁהָיִיתִי צְרִיכָה לִהְיוֹת לְךָ אֵם / נִכְשַׁלתִּי", אז כבר "לְהַשְׁלִיך / גָּבוֹהַּ מִגְּשָׁרִים מַטְבֵּעוֹת וּפְרָחִים/ צוּרוֹת גַּלְגַּל לְנַהֲמוֹת הַמַּיִם".

אם כבר אז כבר. אני חושב שזה מה שליאת קפלן ניסתה לבנות בסדרה שלה – "אם כבר" כותבים שירה, ועושים סִדרה, "אז כבר". הציפורים שעל העטיפות עפות כל אחת לכיוון אחר, חלקן נודדות הרחק, חלקן מנקרות בקליפת עץ, חלקן מתרסקות אל קירות, חלקן ציפורי יבּשה, חלקן מגביהות, חלקן מטילות ביצים שטרם נודעו. אבל הסדרה הזו מְשַׁלַּחַת אותן, אם כבר אז כבר, לכיוונים האידיוסינקראטיים שלהן, מבלי לחשוש שהסדרה תתפרק. זו סדרה שרוצה להתפרק. לא להיות סדרה בעלת "קו". ציפורים לא עפות על מסילת ברזל."                                              (ד"ר דרור בורשטיין)

לרוכשים את ספרי כבר ישירות דרך הוצאת מוסד ביאליק, מוצע מחיר מיוחד: 39 ש"ח (במקום 69), ומשלוח עד הבית. לקנייה