בצלע גבעת המורה

זֶה מִתְקָרֵב
לָמָּה לְהַעֲמִיד פָּנִים
זֶה מִתְקָרֵב
עִם כָּל הַיִּפְעָה, הָאֹשֶׁר הַזֶּה
לַחֲזוֹת בָּאֵשׁ הַזּוֹרֶמֶת בְּעַד
עָנָן מְמֹרָט יַרְכָתַיִם
וְהָאָרֶץ מִתַּחַת, כָּל מֶרְחַבְיָה
מְכֻסָּה אוֹר אָפֹר.
זְמַן רָב מֵאָז נִּמְלַטְתִּי וָחַי.
בַּז מְדֻיָּק דּוֹאֶה מֵעָלַי חֲרִישִׁי.
רַק קוֹל הַחוֹל הַמְּחַלְחֵל. עַכְשָׁו
הָאֲדָמָה דְּמוּמָה.
הָאֲוִיר כְּמוֹ אֵפֶר שָׁקוּף
נוֹשֵׂא אֶת הַצֵּל הַקָּטָן עַד
אֵין זֵכֶר.

"עוֹד גַּחֶלֶת מִלִּים / לִפְנֵי הָאֵפֶר", כך טוביה ריבנר במוטו לספרו החדש. עוד לפני קריאת השיר הראשון, מתערערת ומתדייקת תודעתו של הקורא, בנשימה עצורה. השירים ב"עוד לפני", שנכתבו בשנתיים האחרונות, מישירים מבט חד, אירוני, אוהב וכואב בפני המוות הקרב ומהרהרים בזיכרון, בגעגועים אל האובדים ולא שבים, ביצירות אמנות, במוסיקה, בעמק יזרעאל, במתרחש כאן ועכשיו – בדיבור אינטימי, צלול ומרוחק בה בעת.
אל הספר נלווה תקליטור, ובו עשרים ושבעה שירים, בקולו של ריבנר (עריכת סאונד: ירון מוהר, אולפני הצוללת הצהובה). רוכשי הספר דרך מוסד ביאליק יקבלו כשי את התקליטור.

טוביה ריבנר, צילום: ליאת קפלן

טוביה ריבנר, יליד ברטיסלבה 1924, מתגורר בקיבוץ מרחביה. משורר, צלם, עורך, מתרגם לעברית ולגרמנית. זכה בפרסים רבים, בארץ ובאירופה. חתן פרס ישראל.
ריבנר פרסם 17 ספרי שירה, אוטוביוגרפיה, מונוגרפיה על לאה גולדברג, 11 ספרים ואוטוביוגרפיה בגרמנית. שיריו מתורגמים למגוון שפות. ספר דו-לשוני, מתורגם לאנגלית בידי רחל ב"ק, זכה לפרס הראשון לספרים מתורגמים מטעם Times, Litrerary Supplement.

"בשנות התשעים לחייו, מישיר טוביה ריבּנר מבט אל מה שכולנו מסיטים את מבטינו ממנו…משוררים הבוחנים את זקנותם וחייהם מגיעים לפרקים למיצוי יפהפה ועמוק של שירתם. "עוד לפני" מצטרף לספריהם של ישראל אלירז ז"ל וחיים גורי ז"ל, שקרבתו של המוות יילדה מתוכם שירת חיים גדולה. שירה זו היא ביטוי ביוגרפי ופילוסופי של החיים על האור והחושך שבהם, כקהלת הזקן הכותב את חייו, בפיכחון ובלא מרירות. שירה ופיכחון אינם שילוב נפוץ; יש בהם משהו מרומם נפש ומחייב עבור הקורא, על המיצוי העז של אהבה ותשוקה לחיים, למרות הכאב הנורא שבהם".

כתבות וביקורות

לפני גורלנו כולנו, ביקורת מאת בכל סרלואי, מוסף שבת, מקור ראשון

ביקורת של אלי הירש, מוסף התרבות של ידיעות אחרונות

מאמר של רפי וייכרט על שירתו של ריבנר, ynet)

המשורר קורא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *