חדש בכבר

הספרים הבאים בסדרת כבר: 

 

 

 

 

     

 

 

ענת זכריה היא הזוכה בפרס לשירה ע"ש מנחם-מנדל דוליצקי לשנת תשפ"ב!

שירתה של ענת זכריה (נ' 1974) נוכחת כקול עצמאי, פורץ גבולות, שירה המתפלשת בעולם האנושי כמות שהוא. זהו דיבור שירי המודע לכוחו ומאמין בנחיצותו. ביטוי מובהק לכך הוא שירים המדברים בגוף רבים ("ואנחנו מקווים שיהיו לנו חיים"), כלומר המדברים בשם הציבור ואל הציבור.
חומרי השירים הם כאב וקושי. טעות, רעב, בדידות, קנאה, עומס, הגזמה וניכור ("ירח העולה על גדותיו בטלוויזיה"). בשיר אחד הדיבור הוא דיבור של טבועה שבלי ספק כבר אינה בין החיים, אבל עודה מדברת ("אך זה שאני לא טובעת", שואלת הטבועה). זבוב לכוד בענבר מייחל למלאך, שאילו יופיע – והרי לעולם לא יופיע – יוכל לאפשר לזבוב להילכד שנית. וכאילו לא די בצער הפרטי, בעניינים שבין אישה לעצמה ולנפשה, אפופה השירה הזאת במצוקה הפוליטית והחברתית של החיים ב"פלשתינה-אַי". א"י הופכת לקריאת כאב, והחיים – ההווה – הופך לשלד בכותרת ספרה האחרון, "עד עצם היום".
הרושם שעלול לעלות מתיאור קצר זה הוא של שירה טבועה, מובסת, אבל אין רחוק מכך. הנושאים האלה, ואחרים הדומים להם, נסחפים בשירתה של ענת זכריה באשד של כוח ביטוי, שהוא אשד מתנגד, שוצף ובמקרים רבים גם הומוריסטי. הוא מתנגד לא רק בכיכר העיר, אלא גם ברבדים אינטימיים של הקיום. הטבועה אינה טובעת מפני שהיא מדברת בעוצמה, והדיבור הוא גם נשימה, והירח העולה על גדותיו – הירח שהפך מוצר צריכה – ממוסגר וממילא ממוזער בשיר שלא מאפשר לו לזרוח במופעו הקיטשי. המוות מתקרב, אבל כשהוא "הסוס הטרויאני של המוות" הוא הופך למיתוס, וגם לסוס-עץ גדול, יפה.
ענת זכריה היא מבקרת מחול במקצועה, ואפשר לראות בשירתה ביקורת של ה-Danse Macabre של הקיום האנושי, ובייחוד הנשי, בישראל. ההישג של שירתה הוא בהעמדת מחול מול מחול, שירה מול עולם, עוצמה מול כוחנות, מחול שהוא התעקשות לנשום, לראות, לִחיות.

*
בנוסף לקבלת הפרס, תכהן ענת זכריה כ"משוררת הבית" באוניברסיטה העברית בירושלים למשך סמסטר ותלמד סדנה בשירה במסגרת התכנית לכתיבה יוצרת בשנת תשפ"ב.
פרופ' מיכאל סיגל, דיקן הפקולטה למדעי הרוח ברך את ענת זכריה על הזכיה בפרס.
בועדת הפרס כיהנו ראשת המכון לספרויות פרופ' אילנה פרדס, ראש התוכנית לכתיבה יוצרת פרופ' דרור בורשטיין, ראש החוג לספרות כללית והשוואתית פרופ' יואב רינון וראשת החוג לספרות עברית ד"ר תמר הס.

ספריה ב"כבר"

פלשתינה אי

בגלל טעות אנוש


בקרוב בסדרת כבר ספריהם של שי שניידר אילת, מיה טבת דיין, עמיחי חסון ולאה פילובסקי.

חזרו למלאי

הגיעו להוצאה, אחרי שנים בהן היו חסרים, ההדפסות הנוספות של שני ספרי כבר שאזלו:
"בגלל טעות אנוש" של ענת זכריה ו"עוד לפני" של טוביה ריבנר. להזמנות :

%d בלוגרים אהבו את זה: